Videovýlet: Od Rozdrojovic k tajným výhledům na hrad / krátká trasa

Obec: Rozdrojovice

Délka: 5,7 km
Časová náročnost: 2 hodiny
Převýšení: 225 m
Průběh trasy: Rozdrojovice > po žluté k Soví studánce > vyhlídkový bod > lesní cestou na kopec s kótou 412 (Spáleňák) > dle mapy po lesních cestách k modré značce > Bílá studánka > Trnůvka > Rozdrojovická studánka > Rozdrojovice

Je to nahoru, dolů, nahoru, dolů, ale tak to v Podkomorských lesích je a určitě tento krátký výlet stojí za to. Dostanete se na několik zajímavých míst, které nejsou v mapách zaznamenané a uvidíte hrad Veveří z úplně jiného úhlu. Doporučujeme vyrazit na trasu v zimním období, kdy je na "tajné" vyhlídce nekryje listí.

První stoupání si dáte již z rozdrojovické návsi nad obec po žluté značce, následujte ji až k Soví studánce. Hezký reliéf sovy hlídá pramen, z kterého je možné - dle spousty hrníčků - se napít. My jsme to zkusili a přežili. :) Prameny říkají, že zde je srdce Podkomorských lesů, dříve prý u studánky stával strom, v kterém bylo srdce vytesáno. Pak zřejmě uhnil a srdce nahradila sova. Pokračujte dál po žluté až ke krásnému vyhlídkovému místu, z nějž máte Brněnskou přehradu a přilehlou brněnskou Bystrc jako na dlani. V ohybu značku opusťte a vydejte se za ještě hezčími výhledy (viz mapa výletu níže).

Po krátkém výstupu se dostanete na kopec s kótou 412, v mapách žádné jméno nemá, ale Rozdrojovičtí mu říkají Spáleňák. Historka praví, že začátkem minulého století dva bratři vlastnící toto polesí se z majetkových důvodů nepohodli a jeden z nich tento les zapálil. Po velkém požáru zde zůstala pouze holina. Dnes po této smutné události není ani stopy, i když okolní balvany vypadají poněkud opáleně. Právě tady je naše "tajné" místo s nezvyklým a hlavně krásným výhledem na věže hradu Veveří. Sedněte na ty balvany a kochejte se. Jeden z nich se příznačně jmenuje Vyhlídka. Kdysi dávno zde bývala i lavička a třeba zde zase brzy bude. :) Určitě je lepší si na Spáleňák zajít v době, kdy jsou stromy holé, jak vypučí listí, hrad zmizí za zalenou hradbou.

Zajímavé jsou i ty kameny. Jde o největší křemennou žílu na Moravě, která právě zde a kousek od Soví studánky vystoupila na povrch. Lokalita byla v odborné geologické literatuře popsána teprve nedávno a označena jako "brněnský křemenný val". Když jsme pátrali po informacích, nejlépe a nejstručněji nám geoproblematiku osvětlil popis v geocachingu (kdo je lovcem skrytých krabiček, mrkněte sem). Je to tu jednoduše krásné, a v případě těchto hornin sem stojí zajít i v létě.

Ze Spáleňáku seběhnete k maličké chatové oblasti a podél ní ještě níž do sedla, kde uvidíte Veveří úplně bez stromů, další náš vyhlídkový favorit. Navíc zde pravidelně potkáváme stádo muflonů. A pak se zase stoupá, až k modré značce, kteá vede mezi Chudčicemi a Rozdrojovicemi. Zatímco na první části cesty nepotkáte ani nohu, tady je cesta zejména o víkendu poměrně frekventovaná. Odpočinout si lze v přístřešku u Bílé studánky a pak už se nechte vést až do Rozdrojovic. Kousek od kopce Trnůvka není špatné se vydat lesní cestou nad potůčkem, který vás dovede k Rozdrojovické studánce a do obce z druhé strany.

Pokud s sebou máte děti, jděte ale po modré, při návratu na náves oni i vy oceníte chvilku odpočinku na dětském hřišti za školou. A "na dědině" najdete dvě občerstvovny.

Cestu rychlým tempem zvládnete za 2 hodiny, ale doporučujeme ono popisované kochání a rozhlížení, pak výlet zabere tak 4 hodiny.