Kdo jsme

PATŘÍME K VEVEŘÍ. Nikoliv katastrálně, feudální doby jsou pryč, ale srdcem a historií. Jsme sedm obcí, které spadaly po dlouhá staletí do veversko-říčanského panství. Před pozemkovou reformou za první republiky mimo jiné největšího v českých zemích. Byť si žijeme své vlastní životy, některé naše obce jsou od sebe i dost vzdálené, ono někdejší panství magického hradu na ostrohu nad Brněnskou přehradou nás navždy spojuje.
Zkuste s námi prozkoumat, čím to je. Zkuste s námi nahlédnout pod pokličku. Zkuste s námi vyrazit za zajímavostmi. Zkuste s námi objevit krásu Javůrku, Říčan, Veverských Knínic, Hvozdce, Veverské Bítýšky, Chudčic a Rozdrojovic. Zkuste se s námi vydat do někdejšího panství hradu Veveří.
Objevíte krásné lesy, koupání, více i méně náročné cyklostezky, tajemná místa, slavná místa, sakrální poklady, skrýše pro skvělý odpočinek. Můžete jít cestami známými i těmi, kde nikoho za celý den nepotkáte. Pojďte s námi #kolemVeveri.

Chudčice

Dechberoucí (krásou i prudkým výstupem) křížová cesta, poutní místo Tři kříže, blízké Podkomorské lesy a Brněnská přehrada, pozůstatky někdejší kaolinové železničky, moderní kaple... A kromě bohaté historie i neméně zajímavá současnost. Chudčice jsou kouzelným místem, přijďte se přesvědčit.

Rozdrojovice

Říká se jim Rojc a první zmínka se objevuje v dokumentech markraběte Jošta Lucemburského už v roce 1402. Ve 21. století je to moderní obec, které láká svou blízkostí Brna nové obyvatele i řadu turistů. Pořádají se tu starobylé hody i moderní rockový festival. A blízké lesy a přehrada lákají k výletům.

Říčany

Říčany jsou báječné pro život i k poznávání. Starobylá obec s prvními zmínkami ve 13. století je dnes moderním sídlem, od velmi oblíbeného biotopu po velký multifunkční sportovní areál. A kdo nebyl na zdejším hradisku, vyhlídce nad obcí nebo na některé ze zdejších akcí, musí to napravit.

Veverské Knínice

V přilehlých Podkomorských lesích se procházela Helenka ze slavné Pohádky máje, její socha zde stále stojí. Z vyhlídek nad obcí vidíte daleko kraje, vede k ní letitá javorová alej, Knínický potok dostal unikátní systém mokřadů a fenoménem je zde ochotničení. Pojďte se podívat na historii i současný život.

Hvozdec

Je malý, skrytý v zářezu mezi Podkomorou a lesy směrem k Javůrku, a to je jeho kouzlo. Je tu již od 14. století, jak dokládají listiny. S veverským panství je spojen od začátku 19. století. Udržuje si svoje tradice a zvyky, přitom láká "náplavy" a skalní turisté a cyklisté jej milují. Stane se to i vám?

Javůrek

Krásu jeho okolí objevil mimo jiné Petr Bezruč, Šmelcovna na Bílém potoce je legendou, stejně jako zdejší železná cesta a bývalé hutě. Obec, která ve svazku patří velikostí katastru k největším, je místem stvořeným pro toulání ale také tvrdé cyklistické vyjížďky. Hlavně je krásná a je potřeba ji poznat.

Veverská Bítýška

Od 1. března 2023 se součástí našeho svazku stalo město Veverská Bítýška! Jsme šťastní, protože kdo jiný než toto starověké centrum oblasti... :) Prohlédněte si krásné fotky a upalujte na výlet do Bítýška a kolem ní. Je tu krásně.