U Chudčic stojí obří okno. Fotopoint nasměrovaný na hrad Veveří oživuje skrytý sad

Sedněte si, lehněte, vyskočte, opřete se, udělejte si fotku a kochejte se pohledem z okna na hrad Veveří a obce jeho někdejšího panství – Chudčice a Veverskou Bítýšku. To okno má ovšem tři a půl metru na výšku a je dubové, velkou podestou a s devíti špičkami jako ze známé říkačky „na Veveří devět věží“. Jde o fotopoint, který u chudčického Sadu Na Kamínkách instaloval jako nové turistické lákadlo Svazek obcí Panství hradu Veveří.

"Po velkém úspěchu obřího trůnu u Hvozdce a Veverských Knínic jsme se rozhodli, že vlastně naproti vybudujeme další fotopoint s výhledem na někdejší panství a hrad Veveří. Z několika variant jsme vybrali špičaté – jakoby gotické - okno, které pasuje jak ke středověkému hradu, tak našemu trůnu,“ uvedl Jan Studený, předseda svazku a také starosta Říčan u Brna. Výroby fotopointu se stejně jako v případě trůnu ujal řezbář a lesník Petr Pospíšil z Veverských Knínic a doplnil jej bytelnými kovovými prvky z dílny uměleckého kováře.

Míst s krásnými výhledy do kraje a na hrad je ve svazku je mnoho, ale pro chudčický sad se jeho členové rozhodli okamžitě. Je to skryté kouzelné místo s třešňovým, hrušňovým a mandloňovým sadem, kam se dá například z Veverské Bítýšky dojít příjemnou lesní cestou a Chudčičtí plánují právě do tohoto místa v nejbližší době dovést vycházkovou trasu.

Zatímco v případě hvozdeckého trůnu se pouze vybetonovaly patky, dubový objekt se usadil a bylo hotovo, přípravy v Chudčicích byly cíleně náročnější. „O atrakci v podobě fotopointu jsem moc stáli a udělali jsme pro něj plno práce – přeměřili pozemky, majitele těch sousedních jsme vzali k trůnu, aby viděli, co a proč na místě chceme. Chlapi z Chudčic pročistili zdejší hustý a neudržovaný lesní porost, prořezali nálety, vytrhali pařezy, vytvořili přístupovou cestu, kompletně upravili terén,“ vyjmenoval Zdeněk Homoláč, starosta Chudčic s tím, že z místo bylo jasnou volbou - výhled na hrad Veveří a Kapli Matky Boží na Veveří je odtud prostě... boží.

Okno přivede zájemce ke zmiňovanému Sadu Na Kamínkách, který byl vysazen v roce 1948 a rostlo zde 300 třešní. V roce 2013 jich zde skomíralo jen pár a i ty šly nakonec k zemi. O šest let později znovu ožil. „V roce 2019 jsme při první komunitní výsadbě vysadili 30 třešní, loni jsme přidali 20 hrušní a 10 mandloní. Část necháváme cíleně „divokou“, aby se zde mohla ukrýt drobná zvěř,“ popsala místostarostka Chudčic Jana Deutscherová a dodala, že sad je zajímavým místem nejen kvůli historii a stromům, ale také díky nezaměnitelné geomorfologii, trošku to tu vypadá jak v Moravském Toskánsku.

K oknu není možné dojet autem, i to bylo cílem při hledání nového místa. „Aby se lidé, kteří se k fotopointu chtějí podívat a udělat si hezkou fotku svoji nebo s rodinou a přáteli, museli trošku protáhnout, aby poznali místa, o kterých často ani lidé z blízkého okolí nevědí,“ vysvětlila Halka Horká, která se stará o propagaci svazku.

Fotopoint byl proto oficiálně přivítán symbolicky na tradiční akci Tour de Veveří, tedy turisticko-cyklistické události, která si poznávání zajímavých míst svazku bere za cíl. Účastníci mohli v neděli 19.5. projít/projet trasu vedoucí přes všechny jeho obce (Říčany, Javůrek, Veverské Knínice, Hvozdec, Veverská Bítýška, Chudčice a Rozdrojovice) a hrad Veveří, nebo si vybrat trasu, která spojila alespoň tři místa, a dostali se k pokladu. Finálová stanice byla letos soustředěna právě do Chudčic. Kromě překvapení v podobě fotopointu pořadatelé také poprvé připravili dětská úkolovka, která návštěvníky dovedla od hřiště k Oknu.