Obec hlídá nová kaplička zasvěcená sv. Ludmile

Obec: Veverské Knínice

Místo pro zastavení a odpočinek fyzický i duchovní mají nově Veverské Knínice. V sobotu 18. prosince 2021 byla nad obcí odhalena kaplička sv. Ludmily.
Autorem malé sakrální stavby je architekt Ondřej Skála. Zasvěcena je svaté Ludmile, patronce vlasti, vinařů, babiček a vychovatelů. V roce 2021 jsme si připomněli výročí 1100 let od jejího zavraždění. Při sobotním žehnání si tak účastníci symbolicky přiťukli vínem a na kovový kříž přivázali bílou stužku jako připomínku, že Ludmila byla uškrcena šálou.
Kapličku najdete nad Veverskými Knínicemi směrem na Hvozdec. Místu se říká "Na panelce" a hned vedle se tyčí sokolská lípa vysazená v roce 2018 při oslavách 100. výročí české státnosti.
Místo je krásné samo o sobě, s nádhernými výhledy do kraje. Teď je na fotografiích budou určitě rámovat stěny kapličky.

Kaplička zaujala i redaktory České tiskové kanceláře:

Veverské Knínice (Brněnsko) - Jako okno do okolní přírody působí nová kaplička, kterou dalo postavit vedení Veverských Knínic na Brněnsku. Autorem návrhu kapličky, kterou v sobotu 18. 12. zasvětí farář Ludvík Bradáč svaté Ludmile, je Ondřej Skála. V dlažbě kapličky, která stojí v krajině nad vesnicí, je umístěn kámen z posvátné hory Ararat, u níž podle bible přistál Noe se svou archou. O vzniku kapličky se hovořilo delší dobu, samotné postavení trvalo necelý půlrok, řekla ČTK starostka Veverských Knínic Zuzana Armutidisová (nez.).
"Samotný návrh kapličky jsme měli už od roku 2019, nejprve jsme ale museli stavbu dobře naplánovat, zjistit možnosti a do toho vše zkomplikovala i pandemie. Díky přípravě jsme ale zjistili, že máme spolupracovníky, kteří umí pracovat se speciálním betonem, který má zajistit větší odolnost kapličky. Společnost Colas, která u nás pracovala na opravě návsi nám sponzorsky, tedy zdarma, vybagrovala a vybetonovala základovou desku kapličky," konstatovala Armutidisová.
Kámen z hory Ararat přivezla starostka z pracovní cesty do Arménie, když bylo jasné, že se kaplička bude stavět. Zasvěcena bude svaté Ludmile, od jejíhož úmrtí letos uplynulo 1100 let.
"Kaplička je oknem do duše krajiny. Místo pro ni je nasyceno pozitivní atmosférou, jde o jeden z vrcholů horizontu nad obcí. Výhled do krajiny i do obce inspiroval nás i pana architekta," uvedla starostka.
Vybudování drobné stavbičky, která má být místem duchovního občerstvení, stálo obec přibližně 100 tisíc korun. (ČTK)