Lezení a focení nařízeno! Mezi Hvozdcem a Veverskými Knínicemi ční obří trůn

Od půlky září míří kroky řady turistů k vyhlídkovému místu mezi Hvozdcem a Veverskými Knínicemi. U příležitosti obnovené akce Tour de Veveří zde Svazek obcí Panství hradu Veveří vztyčil třímetrový dubový fotospot - trůn.
 
Lezení po něm a fotografování nařízeno! Doba instalace není náhodná - s podzimem je výhled ještě zajímavější. Z trůnu jsou vidět špičky věží Veveří, jak opadá listí, návštěvníci je uvidí v plné kráse. K hradu se váže celá historie obcí svazku, tam se určovalo, co se s nimi bude dít, jak budou vypadat a jak to zasáhne život lidí v nich. Dnes se v sídlech kolem hradu rozhodujeme sami, ale majestátní Veveří zůstává naším středobodem. I proto má vrchol trůnu červené špičky, i proto jich je devět ve smyslu říkačky "Na Veveří devět věží".
Místo pro fotopoint bylo vybráno i z dalšího důvodu, nedaleko odsud se setkávají katastry tří našich obcí - Hvozdce, Veverských Knínic a Javůrku. Je to místo velmi historické, hlídané prastarým rozložitým dubem. Dříve zde bývaly tři, snad jako zástupci těch tří obcí. Vyhlídkové místo je to pro místní odjakživa.
 
Dub hraje hlavní roli i na našem trůnu. Po dřevě jsme pátrali v lesích kolem našich obcí, ale nakonec připutovalo z dubin od řeky Bobravy. Výroby se na základě našeho neumělého náčtrtku inspirovaného strohými gotickými trůny ujal pan Petr Pospíšil z Veverských Knínic, mimo jiné správce obecních lesů Hvozdce, Veverských Knínic a Rozdrojovic a hlavně nadšený řezbář. Po pár schůzkách bylo jasno a výsledek si můžete kdykoliv přijít prohlédnout.
 
Trůn najdete zde: mapy.cz/s/malusotebu