Hrad Veveří má před sebou nabitou sezonu 2023

Přímo na Apríla, 1. dubna 2023, otvírá svoje brány majestátní hrad Veveří, i v dnešní době centrum našeho "panství". Do sezony vstupuje nově jako národní kulturní památka, tak přejeme spoustu návštěvníků. Co se na letošek chystá, co uvidíte a jak je hradní areál otevřený, popisuje kastelánka Lenka Uedlová.

Hrad Veveří je návštěvníkům tradičně otevřen v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích od 10.00 do 17.00 hodin a v měsících květen až září kromě pondělků každý den od 10.00 do 18.00 hodin.

Proč na prohlídku Veveří

Hrad Veveří nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy vnitřních prostor – základní okruh Apartmá prince Vasy a výběrový okruh Stavebně-historický vývoj hradu Veveří. Základní okruh provede návštěvníky prvním patrem paláce s břitovou věží a představí jim reprezentační i soukromé pokoje, které v první polovině 19. století obývala rodina prince z Vasy, syna sesazeného švédského krále. Tato prohlídková trasa byla v roce 2021 kompletně opravena, byly zde instalovány látkové tapety, v jedné místnosti restaurovány nástěnné malby a místnosti byly zařízeny z velké části restaurovaným nábytkem zapůjčeným z mnoha hradů a zámků z celé Moravy, které jsou ve správě Národního památkového ústavu.

Fotografie hradu zde

Výběrový okruh je určen především zájemcům o architekturu a historii a ukazuje hrad Veveří od sklepů až po půdy. Představuje nejen hospodářské zázemí – kuchyň, byt zaměstnance, sklepy na potraviny – ale také mnohé architektonické detaily, které ukazují, jak se hrad postupně rozrůstal – například systém krovů na půdách. Vzhledem k velké odbornosti je tento okruh přístupný od 15 let. Na hradě Veveří se koná množství kulturních akcí, většinou na nádvoří Přihrádku.

Vstupte do areálu, je co vidět

V rámci vstupného do areálu hradu, které stojí 50 Kč, si návštěvníci mohou prohlédnout všechna hradní nádvoří, výstavu Lev a orlice, jež přibližuje historii Veveří i celé Moravy v období vlády lucemburských markrabat, model hradu v sále za hlavní pokladnou, výstavu kresebných rekonstrukcí hradů a hrádků v povodí řeky Svratky nebo vystoupat na ochozy na nádvoří Přihrádku či na Prachovou věž a prohlédnout si Veveří z výšky.

Již třetí sezonu je návštěvníkům k dispozici zdarma mobilní aplikace, kterou si mohou stáhnout do svého telefonu hned na vstupní bráně a která je provede celým hradním areálem a prozradí jim také různé zajímavosti o Veveří.

V areálu jsou návštěvníkům k dispozici dvě občerstvovací zařízení – bistro Winston a Hradní šenk a vinotéka.

A čím hrad kromě prohlídek bude žít?

  • 30.4. a 6.7. představí se členové různých šermířských skupin s bitevními ukázkami z období třicetileté války
  • 1.5. sraz automobilových veteránů
  • 27.5. sobota věnovaná řecké kultuře a gastronomii
  • 28.5. Tour de Veveří 2023
  • 29.7. koncert kapely Tři sestry a jejích hostů
  • 11.–12.8. Hudební festival Moravské hrady.cz.

Kompletní informace o kulturních akcích i prohlídkových okruzích naleznete na oficiálních stránkách hradu Veveří - www.hrad-veveri.cz.