Dny města jsou tu

Obec: Veverská Bítýška

Veverská Bítýška si o víkendu 25.-27. srpna užije městské oslavy. Myslí se na děti, dospělé, na hravé, na hloubavé, na kuchaře, na sportovce... a hlavně na to, jak všechny mezi sebou stmelit. Pro přespolní není program uzavřen, naopak - přijeďte se na Dny města mrknout. Tady je pár tipů.

Běh pro Slešťůvku

Sobota 26. srpna od 8:30
Třetí ročník běhu pro začátečníky, nadšence i pravidelné běžce. Startovné závodu bude použito pro revitalizaci přírodní lokality Slešťůvka. Přihlásit on-line se můžete do 25.8., zde: https://championchip.cz/RegSystem/akce/Slest2023; prezence bude i v den závodu od 8:30 do 9:30. Start/cíl všech kategorií je na Kašparově louce (směr Šmelcovna, cca 1 km od středu obce).

HLAVNÍ ZÁVODY: 10 km (start 10.30) a 5 km (start 11.00)
 • Běh 10 km: muži / ženy podle věku
 • Běh 5 km: dorostenci a junioři, muži, ženy bez rozlišení věku
DĚTSKÉ ZÁVODY (starty postupně od 9.30)
 • Závod 200 m (bez měření časů): nejmenší děti, předškoláci
 • Závod 1000 m (s měřením časů): před žákyně/ žáci, nejmladší žákyně/ žáci, mladší žákyně/žáci, starší žákyně/ žáci
STARTOVNÉ
 • Hlavní závod – 100 Kč pro dospělé kategorie, číslo účtu pro platbu startovného: 94-3412641/0710
 • Dětské závody – bez povinného startovného
 • Přihláška je platná až po zaplacení startovného. Závodníci, kteří nebudou mít k datu 25. 8. 2023 uhrazené startovné, budou ze startovní listiny vyškrtnuti a musí se přihlásit jako nově příchozí v den konání závodu v čase určeném pro prezentaci. I když je možné startovné platit na místě, z časových a organizačních důvodů prosíme o zaplacení startovného online.
 • Startovné je symbolické, pokud chcete přispět na Slešťůvku více, je to možné formou zaplacení vyššího startovného podle vašeho uvážení. Děkujeme všem donátorům.
PŘÍJEZD A PARKOVÁNÍ
 • Pro parkování účastníků závodu je vyhrazena část ulice Na Bílém potoce, na pravé straně po proudu potoka.
 • Nejezděte až na Kašparovu louku, není zde možné zaparkovat!
POTŘEBUJETE VĚDĚT VÍC?

Na lavičce se sousedem

Dny města mají svoji specialitku, která splňuje motto o stmelování. Jde o sousedský projekt Lavička. Kdo chce, prostě vytáhne před dům lavičku, židle, cokoliv na sezení a pozve k sobě svoje sousedy, nově přistěhované, rodinu či kamarády. Jak pak večer stráví, je jen na nich - zpívá se, hrají stolní hry, někdo si udělá temetický večírek. Důležité je, aby se "lavičkování" a setkávání dělo venku před domem, tak jak dříve. "Pojďte s námi alespoň na jeden den vrátit letním podvečerům jejich kouzlo, kdy se na zápraží na ulicích scházely celé rodiny, sousedi i kolemjdoucí. Lidé si zde sdělovali novinky, bavili se, zpívali, seznamovali, domlouvaly se zde obchody, sousedská výpomoc, svatby… V dnešní uspěchané době se lidé stáhli do dvorků a zahrad a ulice navečer zejí prázdnotou," zní poselství pořadatelů.

Akce Lavička má i další dopad - za každou skupinku, která se v sobotu sejde, vysadí město dva nové stromy v lokalitě Na Bílém potoce.

Pojďte si hrát na Ostrůvku

Sobota 26. srpna od 14:00
Sportovní odpoledne pro děti Na Ostrůvku, kde budou připraveny mobilní horolezecká stěna, výtvarná dílna, mobilní lanový park, nafukovací skluzavka, bubble sumo, airtrack či velký skákací hrad.

Neděle 27. srpna od 15:30
Letos pořadatelé pro všechny, kdo se rádi poměřují se svým okolím, připravili jednoduchou soutěž ve třech disciplínách, na které mohou trénovat při denní práci. Odehraje se opět na Ostrůvku.
Disciplíny:

 • hod polenem
 • běh se zatloukáním hřebíků
 • věšení prádla

Přijďte se podívat, jak účastníci zmáknou nenáročné soutěže určené pro jakýkoliv věk. Bude to asi velká švanda, kdy soutěžící krom zábavy a legrace možná zjistí, v jak dobré kondici jsou jejich sousedé a proč v ulici naproti je prádlo na šňůrách vždy tak vzorně srovnané.

Divadla, koncerty

Městské oslavy nemohu být bez hudebních a divadelních představení. Co si už v pátek zajít na dětské představení O Kulišákovi či autorské čtení Alžběty Bublanové? V neděli vás čekají koncerty Zpěvuchtivých dam a Terezy Maškové. Přesné časy najdete na shrnujícím plakátu níže. 

Komentovaná procházka

Pro ty zmiňované hloubavé je připraveno několik "poznávaček". Zaprvé bude možné v sobotu a neděli mezi 14. a 16. hodinou nakouknout do věže kostela svatého Jakuba Většího na centrálním náměstí a dozvědět se plno zajímavostí nejen o této stavbě. V sobotu ráno od 9. hodiny můžete vyrazit na komentovanou procházku kolem Veverské Bítýšky, která bude zakončena prohlídkou kaple Matky Boží na Veveří s výkladem.